Gurulókapu
A gurulókapu görgőkön és egy lefektetett sínen mozgó stabil szerkezet.
A tolókaput, vagy más néven gurulókaput akkor célszerű választani, ha a bejárat mögött nincs hely a szárnyaknak, vagy a terepviszonyok emelkedőek. A tolókapu esetén a kapu egy a földre telepített sínen, kerekek segítségével gurul. Hogy a kapu ne dőljön le a sínről, felső görgők is vezetik.
Bizonyos értelemben a tolókapu, azaz gurulókapu ugyanazon az elven működik, mint az úszókapu, viszont tolókapu esetén szükség van a talajra erősített sínre is a kapu mozgatásához. Ez a sín a kapunyílás teljes szélességében a kerítés mögött még egyszer ugyanilyen hosszan fut végig. A gurulókapu mozgatásához szükséges görgők a mozgó kapuszárnyba vannak beépítve.
Az ilyen típusú kapu esetében, mivel szerkezetükből adódóan ez a gyenge pontjuk – érdemes kiemelt figyelmet fordítani a görgőkre, és kifejezetten tartós, időjárásnak ellenálló darabokat választani.
Gurulókapu
A tolókapu, gurulókapu előnyei
Mivel a gurulókapu görgőkön és egy lefektetett sínen mozgó stabil szerkezet, így nagyobb kapufelületek áthidalására is kiválóan alkalmas. Előnyei között kiemelten kell említeni a megbízhatóságot, és a nagy kaputáv áthidalásának lehetőségét.
Azonban számítanunk kell arra e kaputípus választása során, hogy a sínek az időjárás viszontagságaira jóval érzékenyebbek, így a kapu működésében problémát okozhat a nagyobb esőzések következtében odakerülő kavicsok, a nagy havazás, lombhulladék.
A gurulókapu hátránya
A fentiekben rejlik a gurulókapuk egyetlen hátránya, hogy a lefektetett sínt, teljes hosszában, mindig tisztán kell tartani. Ugyanis az odakerült kövek, kavicsok, ágak, mind akadályozzák a kapu működését. Tolókapu esetén érdemes védekezni a lefagyás ellen is, ezt legegyszerűbben beépített fűtőszállal lehet megelőzni.A sínek az időjárás viszontagságaira jóval érzékenyebbek, így a kapu működésében problémát okozhat a nagyobb esőzések következtében odakerülő kavicsok, a nagy havazás, lombhulladék.
Hátránya tehát, hogy a gurulókapu, azaz a tolókapu kitettsége a környezeti hatásoknak lényegesen nagyobb mint az úszókapu esetében.
Amire figyelni kell a választásnál
Fontos szempont a kapuválasztásnál, hogy alaposan felmérjük a helyi adottságokat:
- mekkora nyílás áthidalása szükséges
- milyen anyagból szeretnénk kivitelezni a kaput
- a talajszintet
- a talaj egyenetlenségeit
- van-e fa, növényzet a közelében
- mekkora napi használatnak lesz a kitéve a kapu
Egyéb kaputípusaink
Egyedi megoldást szeretne?
Legyen bármilyen kapuról, írja meg elgondolásait a stílus, a kivitelezés jellegét illetően, amelyet 3 egyszerű munkafázis követ.
- Felveszem Önnel a kapvcsolatot, és egy személyes, vagy online egyeztetés alkalmával megbeszéljük a részleteket.
- Ezt követi a felmérés a tervezés, majd tervek elfogadásának folyamata.
- Az elfogadás és előlegfizetés után következik a kivitelezés, melyet az átadás és örömteli használatbavétel követ.
Az ötlettől a megvalósulásig!
- Tervezés
- Kivitelezés
- Szerelés